PERGOLE - FAQ i rady

Renson Outdoor

Ustawienie kolomn

Linie Camargue i Algarve oraz Lapure można zamawiać również w wykończeniu z „przesuniętymi” kolumnami. Może to być przydatne, gdy chcemy np. przedłużyć dach pergoli poza obszar tarasu (kolumny stoją wtedy jeszcze na tarasie), tak aby zapewnić pełne zacienienie także przy nisko stojącym sł ońcu.
Przesunięcie kolumny może być również korzystne ze względu na montaż lub z przyczyn architektonicznych. Kolumna może zostać przesunięta maksymalnie o 1/5 głębokości.
ustawienie kolumn
ustawienie kolumn
ustawienie kolumn
ustawienie kolumn
ustawienie kolumn
ustawienie kolumn
ustawienie kolumn

Kierunek obrotu lameli

W przypadku linii Camargue, Algarve i Aero istotny jest kierunek obrotu lameli, gdy chcemy jak najdłużej chronić się przed słońcem, czy też jak najszybciej wpuścić jego światło do środka.
Z produktami Renson® można dokonać takiego wyboru. Np. gdy taras przylega do kuchni lub salonu, zazwyczaj życzymy sobie, by promienie słońca jak najszybciej przenikały do wnętrza.
1. Standardowo lamele obracają się w taki sposób, by podczas otwierania wstrzymywać światło słoneczne od strony południowej. W przypadku lameli o standardowych właściwościach przeciwsłonecznych można również wpuszczać
światło słoneczne do środka. W tym celu należy dalej obracać lamele.
2. W przypadku lameli ściągających światło słoneczne ustawienie pod odpowiednim kątem następuje szybciej, uwidaczniając płaski estetyczny spód.
Kierunek obrotu lameli
1. STANDARDOWA OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA: Słońce wstrzymywane przy otwieraniu (idealne przy częstym korzystaniu latem)
Kierunek obrotu lameli
2. Wpuszczanie słońca do środka przy otwieraniu (idealne przy częstym korzystaniu zimą)

Kolor lameli

Linie Camargue, Algarve i Aero dostępne są w wykończeniu bicolor (rama i kolumny mają inny kolor niż lamele dachowe) bez dodatkowej opłaty.
Rada: wybierz jaśniejszy kolor lameli do ciemniejszego koloru stelaża. Ciemniejszy kolor lameli sprawia wrażenie obniżonego sufitu. Jaśniejszy kolor daje poczucie przestrzeni i dodatkowo chroni przed słońcem i gorącem.
Kolor lameli
Kolor lameli

Weranda

Czy pergolę, taką jak z linii Camargue czy Algarve, można porównać do werandy?
Nie! Weranda to szklane przedłużenie wnętrza. Stanowi zamkniętą całość oraz jest w pełni zabezpieczona przed wiatrem i deszczem. Pergola natomiast to otwarta struktura aluminiowa z dachem składającym się z aluminiowych obrotowych lameli (ewentualnie uzupełnionych panelami bocznymi), która chroni przede wszystkim przed słońcem, a także do pewnego stopnia przed złymi warunkami pogodowymi. Pod pergolą panuje klimat zewnętrzny. Można tu cieszyć się atmosferą, zapachami, kolorami i odgłosami ogrodu.
Pod pergolami linii Camargue czy Algarve najlepiej ustawiać odporne na warunki atmosferyczne meble ogrodowe.

Wiatr – linie Camargue i Algarve

Jeśli przewidywany jest silny wiatr, radzimy zamykać dach lamelowy (można to zrobić do prędkości wiatru 50 km/h). Przy zamkniętym dachu cała konstrukcja jest stabilniejsza i bardziej odporna na działanie wiatru. Udzielamy gwarancji na linie Camargue i Algarve z dachem zamkniętym do prędkości wiatru 120 km/h!

Tkanina czy lamele?

Zdecydować się na pergolę z dachem lamelowym (linii Camargue i Algarve) czy ekranowym (Lapure)?
Każdy rodzaj pergoli ma swoje atuty. Pergola z chroniącej przed słońcem tkaniny może zostać w pełni otwarta. Dzięki niej można całkowicie zasłonić się przed słońcem lub wystawić na jego promienie w zależności od warunków atmosferycznych. Pergole z lamelami dachowymi pozwalają na kontrolowanie intensywności światła słonecznego według życzenia. Przy nadmiernym słońcu lamele mogą zostać zupełnie zamknięte, nie ma jednak możliwości pełnego otwarcia dachu i wpuszczenia pełnego słońca.
Dach lamelowy Dach tkaninowy
Dach Poziomy Zawsze skośny
Umiejscowienie Przy ścianie budynku, między istniejącymi zabudowaniami lub wolnostojąca Tylko przy fasadzie budynku
Widok przy „otwartym” dachu Lamele dachowe obracają i otwierają się, ale nie „znikają” „Dach” całkowicie znika
Światło przy „zamkniętym” dachu Nie przepuszcza światła (poza lamelami Lineo Luce) Przepuszcza światło
Obciążenie Może być obciążony pokrywą śnieżną Nie może być obciążony pokrywą śnieżną
Kolor dachu Wszystkie możliwe kolory Dostępny ograniczony wybór kolorów tkaniny dachowej

Deszcz, wiatr - odporność na warunki atmosferyczne

Zamykane przed deszczem i wiatrem.
Lapure to pergole wyposażone w wodoszczelną, przeciwsłoneczną i przepuszczającą światło tkaninę. Technologia Fixscreen w połączeniu z optymalnym napięciem tkaniny zapewnia odprowadzanie wody deszczowej z tkaniny do ukrytych rynienek. Nawet jeśli tkanina osłony nie jest całkowicie rozwinięta, spadająca na nią woda jest odprowadzana przez ten zintegrowany system drenażowy.
Linie Camargue, Algarve i Aero to pergole z dachem wypełnionym obrotowymi lamelami. Te opatentowane lamele zostały zaprojektowane w taki sposób, że nawet po otwar ciu lameli tuż po deszczu woda odprowadzana jest na bok.
zamykanie deszcz wiatr
Linia Algarve może przyjąć masę wody równoważną opadowi deszczu o intensywności od 144 do 180 mm/h trwającemu maks. 2 minuty. Tego rodzaju opady deszczu zdarzają się raz na 10 lat. (Por. Belgijskie statystki opadów deszczu: norma NBN B 52-011)
zamykanie deszcz wiatr
Linia Camargue może przyjąć masę wody równoważną opadowi deszczu o intensywności 180 mm/h trwającemu maks. 2 minuty. Tego rodzaju opady deszczu zdarzają się raz na 15 lat. (Por. Belgijskie statystki opadów deszczu: norma NBN B 52-011)

Niskie słońce: Fixscreen

Przy niskostojącym słońcu światło może wpadać do domu pod dachem pergoli. W zimie to idealny sposób naturalnego ogrzewania mieszkania. Czasami jednak takie światło słoneczne może przeszkadzać i oślepiać, powodować blaknięcie materiałów lub refleksy na ekranie telewizora czy komputera.
Pionowe ekrany zacieniające (Fixscreen) po bokach pergoli (linia Camargue) zatrzymują wpadające do środka promienie słoneczne. Jednocześnie dzięki przezroczystej tkaninie nie ograniczają widoku.
Niskie słońce - Fixscreen
Niskie słońce - Fixscreen

Wysokość dachu

Możesz wybrać dowolną wysokość dachu lamelowego (linia Camargue i linia Algarve). Wysokość wybierana jest zazwyczaj ze względu na określoną sytuację (np. przy montażu do fasady przeszkodą może być obecność rynny czy okna) lub z powodów osobistych: ludzie wysocy chętniej wybiorą dach umiejscowiony wyżej, aby uzyskać swobodę przestrzeni. Z drugiej strony najlepsze zacienienie daje jak najmniejsza wysokość pergoli .
Wysokość dachu
Wysokość dachu
Wysokość dachu

Orientacja tarasu

W zależności od orientacji tarasu względem stron świata można umiejscawiać pergolę na różne sposoby. W przypadku tarasu od strony południowej dobrym rozwiązaniem będą zarówno pergole z tkaniny (Lapure), jak również z ruchomymi lamelami (Camargue i Algarve). Opuszczony dach tkaninowy i zamknięte lamele zapewnią doskonałą ochronę przed słonecznym żarem. Montując dach lamelowy, najlepiej umieszczać lamele równolegle do ściany domu. Dzięki temu można z łatwością regulować ilość światła słonecznego, całkowicie lub częściowo zasłaniając promienie słońca, bądź też pozwalając im wpadać do środka.
W przypadku tarasu od strony północnej dobrym wyborem będzie montaż lameli prostopadle do ściany. W ten sposób najlepiej kontrolować światło padające ze wschodu lub zachodu, podczas gdy przy otwartych lamelach uzyskuje się maksymalny jego dopływ.
Orientacja tarasu
Ws-PółWs-Pół-PółZa-Za: lamele w poprzek ściany
PołZa-Poł-PołWs: lamele równolegle do ściany